Jednoosobowa działalność gospodarcza

Wiele osób decydując się na otworzenie własnej firmy postanawia poprowadzić ją w formie spółki -> rodzaje spółek.

Decyzja ta czasem jest w pełni uzasadniona, jednakże zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy robią to wyłącznie dla prestiżu oraz tytułu prezesa. Prowadzenie spółki wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami, które można skutecznie ominąć zakładając jednoosobową działalność gospodarczą.

Po pierwsze, rejestracja takiej jednostki do CEIDG jest bardzo prosta i całkowicie darmowa. Jej podatnikiem jest sam przedsiębiorca, a więc nie istnieje ryzyko pojawienia się podwójnego opodatkowania. Przy rejestracji właściciel sam wybiera najdogodniejszą dla niego formę rozliczeń spośród: opodatkowania na zasadach ogólnych, podatku liniowego oraz ryczałtu ewidencjonowanego.

Kolejną zaletą jest brak konieczności prowadzenia księgowości pełnej. Dokumentację swojej aktywności na rynku księguje się w książce przychodów i rozchodów, następnie na podstawie zebranych w ten sposób danych wyliczane są należności podatkowe w celu rozliczenia się z państwem.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli nie jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawny obowiązek do regulacji składek ubezpieczeniowych do ZUS-u oraz składek zdrowotnych.