Spółka z o.o., czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Wielu przedsiębiorców decyduje się poprowadzić swoją firmę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Trudno się temu dziwić, gdyż jej rejestrację można przeprowadzić łatwo i szybko za pomocą wyspecjalizowanej platformy zamieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, a minimalny kapitał został obniżony z 50 000 zł jedynie do 5 000 zł. Jeśli w życie wejdą nowe przepisy redukujące kapitał zakładowy do 1 zł, wówczas możemy spodziewać się kolejnej ogromnej fali rejestracji tych podmiotów.

To głównie z przyczyn finansowych osoby rozpoczynające działalność gospodarczą najczęściej wybierają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. jak-zalozyc-firme

Wybór ten nie jest jednak zawsze jest słuszny, głównie ze względów podatkowo-księgowych.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zmuszone są do prowadzenia księgowości pełnej, a ta wymaga wynajęcia biura rachunkowego. Prowadzenie tej formy księgowości jest jednak bardzo kosztowne, gdyż wymaga otoczenia opieką wielu dokumentów, sporządzania sprawozdań finansowych oraz dokonania licznych regulacji.
Początkujący przedsiębiorca powinien rozważyć możliwość otworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Umożliwia ona prowadzenie księgowości w formie uproszczonej, a więc rozliczania się z urzędem skarbowym na zasadach karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego lub księgi przychodów i rozchodów.
Oczywiście ta forma księgowości także umożliwia na skorzystania z usług profesjonalistów. Niewielka ilość czynności, które muszą zostać przeprowadzone w firmowej dokumentacji znacznie jednak ogranicza ich koszty.